Bilkent Cyberpark Bil-Tel Kümesi URGE Proje Faaliyetleri (Yurt Dışı Pazarlama)

Ethio-Turkish Business Forum Etiyopya’da Büyük Bir Başarıyla Gerçekleşti!


Türkiye’nin önde gelen teknoparklarından Bilkent CYBERPARK, uluslararası arenada başarılarına bir yenisini daha ekledi. Bilkent CYBERPARK’ın yaklaşık bir yıldır yakından takip ettiği Etiyopya’da 9 -10 Mart 2015 tarihlerinde gerçekleştirilen Ethio-Turkish Business Forum “ICT and Defense”, Türk ve Etiyopyalı birçok firma, kurum ve kuruluşu bir araya getirdi.

 

Açılışını Bilkent CYBERPARK Genel Müdürü Canan Çakmakcı, T.C. Ekonomi Bakanlığı Addis Ababa Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Zülfikar Kılıç, Etiyopya Sektörler Birliği (ECSA) Başkanı GebreHiwot G. Egziabher, BTK Başkanı Tayfun Acarer ve Etiyopya Bilgi Teknolojileri ve İletişim Bakanı Peter Gatkuoth Gey’in yaptığı İş Forumuna ülke çapında büyük ilgi gösterildi.

 

Türkiye’den aralarında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, T.C. Ekonomi Bakanlığı, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), Türk Eximbank gibi kamu kurumları ile bilişim ve savunma alanlarda faaliyet gösteren birçok firma temsilcisinin yer aldığı 40 kişilik heyet Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da oldukça başarılı temaslarda bulundu.

 

Sheraton Otel’de gerçekleştirilen İş Forumu boyunca Türk firmalar bilişim ve savunma sektörleri başta olmak üzere pek çok Etiyopyalı firma, kurum ve kuruluşla görüştü. Etiyopya Savunma Bakanlığı, İstihbarat Başkanlığı, Ethio Telecom, METEC ve başlıca bankalar temas kurulan kurum ve kuruluşlardan bazıları oldu. Sivil projeler için otelde düzenlenen birebir görüşmelerin yanı sıra, savunma sanayi kuruluşları Savunma Bakanlığı ve İstihbarat Başkanlığı gibi ilgili kurumları yerinde ziyaret ederek kendilerini ve projelerini tanıtma, kurumların ise bu doğrultudaki ihtiyaçlarını dinleme imkanı buldular.

 

 

 

Bilkent Cyberpark Uluslararası Alanda Hız Kesmiyor!


Almanya'nın Hannover kentinde her yıl düzenlenen ve bilişim sektöründe Dünya’nın en büyük fuarı olarak kabul edilen Uluslararası CeBIT Bilişim Fuarı’na Bilkent Cyberpark Bilişim ve Telekomünikasyon ( BİL-TEL) Kümesi 8 firmasıyla katılım sağladı. Nesnelerin İnterneti, Bulut Bilişim, Büyük Veri gibi konularda yüzlerce konferans ve panelin düzenlendiği fuarda, son teknolojileri ve yenilikleri takip etme şansı bulan BİL-TEL Kümesi firmaları, B2B ikili görüşmeler yaparken birçok şirket, kurum ve kuruluşa ziyaret gerçekleştirdi.

 

Hannover'de 5 gün süren temasları boyunca önemli kontaklarla görüşme imkanı bulan BİL-TEL Kümesi firmaları ilk olarak Hannover Ticaret Ateşesi M. Kudret Ceran’ı ziyaret etti. Ceran, CeBIT Fuarı’nın en önemli konularından biri olan ve bilgi teknolojileriyle akıllı üretimi destekleyen Endustri 4.0’ın Almanya nezdineki önemi hakkında küme firmalarına bilgi verdi ve bu konuda Türk-Alman iş birliğinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

 

Fuarın 3. Günü Almanya’da büyük başarılara imza atan Prof.Dr. Kemal ÇEVİK’in Bielefeld’te bulunan SC Electronic isimli firmasına ziyaret gerçekleştirildi. Tüm gün süren tesis ziyareti kapsamında küme firmaları önemli kazanımlar edindi.

 

Temaslarına Hannover Sanayi ve Ticaret Odası ve Hannover Avrupalı Türk İş Adamları Birliği’ni de ziyaret ederek devam eden katılımcılar Almanya pazarının güncel durumu, potansiyel iş birlikleri gibi konularda kritik bilgiler edinirken, küme firmaları da uluslararası bağlantı sağlayacak kurumlara kendilerini tanıtma imkanı buldu.

 

CYBERPARK BİL-TEL KÜMESİ TEKNİK EĞİTİMLERDE DE VAR


Cyberpark BİL-TEL Kümesi 2015 yılı eğitimlerine teknik bir eğitim ile başladı. Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) sektöründe giderek önemi artan bir çalışma alanı olan Veri Madenciliği Eğitimi, Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü tarafından Cyberpark BİL-TEL Kümesi katılımcılarına 3 tam gün ve 6 modül olarak verildi. Her bir modülün farklı ve alanında uzman bir akademisyen tarafından verildiği eğitim, küme üyelerinden beğeni topladı.

 

Cyberpark BİL-TEL Kümesi’nin ilk teknik eğitimi olan Veri Madenciliği, Büyük Veri (Big Data) ile de yakından ilişkisi düşünüldüğünde BİT sektöründe faaliyet gösteren firmalar için son derece önemli. Veri Madenciliği Eğitimi sonrasında güncel uygulamalar ve eğilimler konusunda bilgi alan Cyberpark BİL-TEL Kümesi firmaları, sektöre yönelik teknik eğitimlerin de ihracat için oldukça faydalı olduğunu belirttiler.